Тематичнi консультацiї >

Права у сімейних відносинах

Для багатьох людей рідний дім та сім’я – саме те середовище де вони почуваються найбільш захищено та спокійно. Та, на жаль, іноді в цьому середовищі виникають проблеми, через які відчуття захищеності та спокою зникає. Тоді доводиться шукати вихід.

Наш розділ «Сімейне право» - це саме той ресурс, яким можна скористатися для вирішення конфліктів у сфері сімейних відносин.

Якщо ви розповісте про свою проблему консультанту, кваліфікований юрист допоможе вам розібратися, чи має проблема юридичне вирішення і, якщо це так, то підкаже шляхи її подолання.
 

Запитати
Для того, щоб поставити запитання необхiдно увiйти або зарееструватися

Питання роздiлу

< назад

Вiдповiдь:

Із наведеного питання вбачається можливість на реалізацію права на пред’явлення позову про розірвання шлюбу (ст. 110 Сімейного кодексу України).
Той з подружжя, який ініціює розірвання шлюбу, подає позовну заяву про розірвання шлюбу до суду за місцем проживання другого з подружжя. Винятком є ситуація, при якій на утриманні заявника є малолітні або неповнолітні діти або ж він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача (того з подружжя, до якого заявляються позовні вимоги про розірвання шлюбу). У зазначеному випадку позовна заява може подаватися за місцем проживання позивача.
В позовній заяві необхідно вказати наступну інформацію:
• коли був укладений шлюб;
• на яких підставах припинилися фактичні шлюбні відносини (наприклад, спільне проживання сторін, наявність спільного побуту тощо);
• інші підстави, через які шлюб не може існувати надалі і повинен бути розірваний.
Важливо також згадати, чи є спільні діти від шлюбу, чи присутній спір про порядок їх виховання та утримання. Ще одним аспектом, який підлягає встановленню судом, є наявність майнового спору між подружжям. Доцільно вказати на його відсутність, якщо це відповідає дійсності.
Звертаю увагу, що для вирішення питання про порядок виховання, утримання, місце проживання дитини, варто ініціювати провадження окремо та після розірвання шлюбу. Дана рекомендація заснована на існуючій судовій практиці в подібній категорії справ.
Позовна заява про розірвання шлюбу подається разом з низкою додатків. Серед них - оригінал свідоцтва про укладення шлюбу, копії паспортів подружжя, копії свідоцтва про народження дитини. Крім того, розірванню шлюбу можуть сприяти різні причини. Залежно від фактів, які розглядатимуться судом, можуть бути надані й інші різні документи, що підтверджують неможливість збереження шлюбу надалі, а також його суперечність інтересам сторін. Серед таких документів можуть бути, наприклад, медичні акти про побої і ступеня їх тяжкості, довідки медичних установ про те, що відповідач страждає від алкоголізму, наркоманії, а також інші документи.
Позовна заява про розірвання шлюбу з усіма додатками подається в компетентний суд у двох примірниках (для суду і другого з подружжя) шляхом поштового відправлення або ж у трьох примірниках безпосередньо до канцелярії суду (на третьому екземплярі суд ставить відмітку про те, що заява прийнята, з зазначенням дати). Зазначений (третій) примірник позовної заяви залишається у позивача.
Також варто звернути увагу, що при подачі позовної заяви про розірвання шлюбу оплачується судовий збір, який є законодавчо встановленим обов'язковим платежем. Розмір зазначеного збору визначається відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI. На сьогоднішній день розмір цього платежу становить 243 грн. 60 коп. Підтвердження оплати судового збору (квитанція про оплату) також надається суду у вигляді одного з додатків до позовної заяви про розірвання шлюбу (оригінал квитанції долучається до примірника позовної заяви для суду, копії - до інших екземплярів).
В цілому вищенаведені загальні правила розірвання шлюбу, а також ряд винятків із них, які встановлені чинним законодавством. У той же час підкреслюю, що кожна конкретна ситуація вимагає детального юридичного аналізу та окремої правової оцінки, які дозволять мінімізувати існуючі для сторін ризики, дотримати права та інтереси сторін, а також, що важливо, права та інтереси дітей, які при розірванні шлюбу часто опиняються в центрі конфлікту.
 

17.06.2015 Світлана Трофимчук