Тематичнi консультацiї >

Права у трудових відносинах і підприємницькій діяльності

У сучасному суспільстві жінці вже не відводитися роль виключно матері, дружини чи домогосподарки. Жінка має можливість обирати роботу до душі, отримати гідну освіту, будувати кар'єру, робити бізнес. Професійна реалізація і можливість гідно заробляти для багатьох з нас мають велике значення. Водночас, жінки не хочуть робити вибір між роботою і сім'єю, хочуть мати і сім'ю, і дітей, і гідну роботу.

Чинним законодавством України передбачено цілий комплекс правових норм, які покликані гарантувати жінці таку можливість. Вони прямо націлені на те, щоб не допустити обмеження трудових прав жінки у зв'язку з її статевою приналежністю і необхідністю поєднувати роботу з материнством.

Однак, практика показує, що такі законодавчі норми не завжди підтримують роботодавці. Вони часто грубо і безцеремонно порушують права жінок, відмовляючи їм у заслуженому кар’єрному просуванні, позбавляючи законних гарантій і пільг. Особливо часто з несправедливими протиправними діями стикаються вагітні, багатодітні та одинокі матері. Багато жінок заявляють про свої права, але, не маючи достатніх знань і професійної підтримки, не можуть ефективно захистити свої права та інтереси в трудових відносинах.

Саме тому, ми будемо говорити про те, які у нас є права у трудових відносинах, як попередити порушення наших трудових прав, які механізми протидії трудовим правопорушенням існують. У нас Ви також зможете отримати професійну консультацію щодо Вашої особистої проблемної ситуації, щоб тверезо оцінити свої шанси на успіх і вибрати оптимальний шлях захисту своїх прав.

Крім того, жінки, які займаються підприємницькою діяльністю, зможуть отримати юридичну консультацію щодо ведення своїх бізнесів.
 

Запитати
Для того, щоб поставити запитання необхiдно увiйти або зарееструватися

Питання роздiлу

< назад

Вiдповiдь:

Погоджуємося з Вами, що деякі норми українського трудового права, які буцімто захищають «материнство і дитинство», насправді є дискримінаційним. І Ваш випадок є прикладом такої дискримінації працюючих жінок-матерів.

Стаття 55 КзпП забороняє працювати у нічний час, зокрема, жінкам, які мають дітей до 3-х років. Правда, є приписка, що робота жінок в нічний час не допускається, за винятком випадків, передбачених статтею 175 цього Кодексу.

В свою чергу стаття 175 встановлює, що залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід.

Перелік цих галузей і видів робіт із зазначенням максимальних термінів застосування праці жінок у нічний час затверджується Кабінетом Міністрів України.

Проблема у тому, що КМУ до цього часу не затвердив перелік галузей і робіт, де дозволялось би застосування праці жінок з малолітніми дітьми у нічний час.

Таким чином, скоріш за все, на роботі у державній організації ці заборону офіційно обійти не можна (навіть якщо жінка зацікавлена у роботі у нічний час).

З нашого боку ми можемо ініціювати звернення до Міністерства соціальної політики з метою перегляду цих норм.
 

24.12.2014 Володимир Ковальчук