Тематичнi консультацiї >

Права у трудових відносинах і підприємницькій діяльності

У сучасному суспільстві жінці вже не відводитися роль виключно матері, дружини чи домогосподарки. Жінка має можливість обирати роботу до душі, отримати гідну освіту, будувати кар'єру, робити бізнес. Професійна реалізація і можливість гідно заробляти для багатьох з нас мають велике значення. Водночас, жінки не хочуть робити вибір між роботою і сім'єю, хочуть мати і сім'ю, і дітей, і гідну роботу.

Чинним законодавством України передбачено цілий комплекс правових норм, які покликані гарантувати жінці таку можливість. Вони прямо націлені на те, щоб не допустити обмеження трудових прав жінки у зв'язку з її статевою приналежністю і необхідністю поєднувати роботу з материнством.

Однак, практика показує, що такі законодавчі норми не завжди підтримують роботодавці. Вони часто грубо і безцеремонно порушують права жінок, відмовляючи їм у заслуженому кар’єрному просуванні, позбавляючи законних гарантій і пільг. Особливо часто з несправедливими протиправними діями стикаються вагітні, багатодітні та одинокі матері. Багато жінок заявляють про свої права, але, не маючи достатніх знань і професійної підтримки, не можуть ефективно захистити свої права та інтереси в трудових відносинах.

Саме тому, ми будемо говорити про те, які у нас є права у трудових відносинах, як попередити порушення наших трудових прав, які механізми протидії трудовим правопорушенням існують. У нас Ви також зможете отримати професійну консультацію щодо Вашої особистої проблемної ситуації, щоб тверезо оцінити свої шанси на успіх і вибрати оптимальний шлях захисту своїх прав.

Крім того, жінки, які займаються підприємницькою діяльністю, зможуть отримати юридичну консультацію щодо ведення своїх бізнесів.
 

Запитати
Для того, щоб поставити запитання необхiдно увiйти або зарееструватися

Питання роздiлу

< назад

Вiдповiдь:

Можна припустити, що “скорочення на півставки”, про яке Ви запитуєте є переведенням працівниці на роботу в умовах неповної зайнятості (неповний робочий день, або неповний робочий тиждень). Тобто мова йде не про скорочення працівниці (нікого не звільняють з роботи), а саме про скорочення робочого часу. Відповідно, це впливає на розмір заробітку, адже платити будуть за фактично відпрацьований час.


Трудове законодавство не містить категоричної заборони переводити працівників, у т.ч. жінок з малолітніми дітьми на неповний час роботи. Проте, встановлена певна процедура, якої роботодавець має дотриматись.


Так згідно положень ст. 56 Кодексу законів про працю, роботодавець зобов'язаний перевести жінку з малолітніми дітьми на роботу в у мовах неповного робочого часу на її прохання. Можна припустити, що роботодавець може спочатку сам “попрохати” про таке “прохання”, запропонувавши підписати відповідну заяву.


Якщо працівник відмовляється подати власноручну заяву, роботодавець може скористатись процедурою зміни істотних умов праці (у т.ч. переведення на 0.5 ставки), але обов'язково письмово попередивши про це працівника за 2 місяці, як того вимагає ст. 32 КзпП.


Отже, можна порадити працівниці не підписувати жодних заяв на вимогу керівника.
 

01.01.2015 Володимир Ковальчук