Тематичнi консультацiї >

Права у сімейних відносинах

Для багатьох людей рідний дім та сім’я – саме те середовище де вони почуваються найбільш захищено та спокійно. Та, на жаль, іноді в цьому середовищі виникають проблеми, через які відчуття захищеності та спокою зникає. Тоді доводиться шукати вихід.

Наш розділ «Сімейне право» - це саме той ресурс, яким можна скористатися для вирішення конфліктів у сфері сімейних відносин.

Якщо ви розповісте про свою проблему консультанту, кваліфікований юрист допоможе вам розібратися, чи має проблема юридичне вирішення і, якщо це так, то підкаже шляхи її подолання.
 

Запитати
Для того, щоб поставити запитання необхiдно увiйти або зарееструватися

Питання роздiлу

< назад

Вiдповiдь:

Першочергово звертаю увагу на те, що позбавлення батьківських прав належить до категорії справ позовного провадження, тому застосовними є загальні правила підсудності, визначені ч. 1 ст. 109 Цивільного процесуального кодексу України. Зокрема, такі справи розглядаються за місцем проживання відповідача (у даному випадку – батька). Проте, якщо в одному позові поєднані вимоги про позбавлення батьківських прав та про стягнення аліментів, такий позов може подаватися за вибором позивача (у даному випадку - матері) відповідно до ч. 1 ст. 110 ЦПК України, що є доцільним у ситуації, що склалася.

В свою чергу, Законом України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції» від 12.08.2014 № 1632-VII (далі – Закон) частково змінено правила територіальної підсудності в окремих районах. Статтею 1 Закону встановлено, що у зв’язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції змінити територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим в районі проведення антитерористичної операції таким судам, та забезпечити розгляд цивільних справ, підсудних місцевим загальним судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції, - місцевими загальними судами, що визначаються головою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Перелік компетентних судів, які визначені відповідно до положень зазначеного Закону, наведено у Розпорядженнях Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про визначення територіальної підсудності справ» від 02.09.2014 р. № 2710/38-14 та від 12.09.2014 № 29/0/38-14.

Для застосування вищезгаданих положень законодавства необхідно визначити суд, який мав би розглядати справу про позбавлення батьківських прав на території проведення антитерористичної операції та відповідно до інформації, наведеної у вищезгаданих Розпорядженнях Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, виокремити компетентний суд. Наприклад, відповідно до вказаних Розпоряджень територіальна підсудність Кіровського міського суду Луганської області змінена на Кремінський районний суд Луганської області, Амвросіївського районного суду Донецької області – на Оріхівський районний суд Запорізької області, тощо. Таким чином, процедура позбавлення батьківських прав може здійснюватися не за місцем реєстрації сторін (як батька, так і матері) за умови дотримання правил підсудності справ, наведених вище.

03.02.2015 Світлана Трофимчук