Тематичнi консультацiї >

Права у трудових відносинах і підприємницькій діяльності

У сучасному суспільстві жінці вже не відводитися роль виключно матері, дружини чи домогосподарки. Жінка має можливість обирати роботу до душі, отримати гідну освіту, будувати кар'єру, робити бізнес. Професійна реалізація і можливість гідно заробляти для багатьох з нас мають велике значення. Водночас, жінки не хочуть робити вибір між роботою і сім'єю, хочуть мати і сім'ю, і дітей, і гідну роботу.

Чинним законодавством України передбачено цілий комплекс правових норм, які покликані гарантувати жінці таку можливість. Вони прямо націлені на те, щоб не допустити обмеження трудових прав жінки у зв'язку з її статевою приналежністю і необхідністю поєднувати роботу з материнством.

Однак, практика показує, що такі законодавчі норми не завжди підтримують роботодавці. Вони часто грубо і безцеремонно порушують права жінок, відмовляючи їм у заслуженому кар’єрному просуванні, позбавляючи законних гарантій і пільг. Особливо часто з несправедливими протиправними діями стикаються вагітні, багатодітні та одинокі матері. Багато жінок заявляють про свої права, але, не маючи достатніх знань і професійної підтримки, не можуть ефективно захистити свої права та інтереси в трудових відносинах.

Саме тому, ми будемо говорити про те, які у нас є права у трудових відносинах, як попередити порушення наших трудових прав, які механізми протидії трудовим правопорушенням існують. У нас Ви також зможете отримати професійну консультацію щодо Вашої особистої проблемної ситуації, щоб тверезо оцінити свої шанси на успіх і вибрати оптимальний шлях захисту своїх прав.

Крім того, жінки, які займаються підприємницькою діяльністю, зможуть отримати юридичну консультацію щодо ведення своїх бізнесів.
 

Запитати
Для того, щоб поставити запитання необхiдно увiйти або зарееструватися

Питання роздiлу

< назад

Питання: Доброго дня! Допоможіть розібратись у правомірності дії адміністрації !!! Я працюю в бібліотеці (маю вищу освіту (бібліотекар-бібліограф). Два місяці потому за сімейними обставинами вимушена була змінити свої умови праці і написала заяву на неповний робочий день (1/2 ставки) тому, що маю дитину-інваліда молодшого шкільного віку і я її саме зараз потрібна (забрати зі школи, робити уроки з дитиною тощо). Після Нового 2015 року почали "говорити" про скорочення надбавки до окладу, яка надається згідно постанови КМУ №1073 від 30 вересня 2009р. Відомо, що тим же КМУ були внесені зміни від 30 березня 2014 р. Наше керівництво скористалося тими поправками на свою користь, залишивши собі надбавку у повному обсязі, деяким зав відділаами - по 40% а мені та молодим спеціалістам лише 10%. Чи можна кваліфікувати такий "розподіл" як перевищення службових повноважень по відношенню до підлеглих? Адже ця надбавка має цільове призначення "особливі умови праці" а ці умови не змінилися відтоді як скоротили фінансування на 20%. Чи має право адміністрація так нахабно перекладати скорочення на найменш захищених працівників(я маю на увазі: молодих бібліотекарей, які і без того мають "голий" оклад бо ще не заробили собі надбавки за вислугу років та інше... І чи мають право мені урізали % до 10 як що я працюю на 0,5 ставки?

19.02.2015 Наталя

Вiдповiдь:

Доброго дня!


Ваше запитання щодо нарахування надбавок до окладу останнім часом є досить актуальним. Це зумовлено тим, що до підзаконного нормативно-правового акту, який регулює цю сферу відносин (постанова КМУ №1073 від 30 вересня 2009р. «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек») у минулому році було внесено зміни, які суттєво впливають на нарахування надбавок даній категорії працівників.


Якщо раніше норма надбавок встановлювалась у розмірі 50% посадового окладу, то, згідно зі змінами від 25.03.2014 року, встановлюється нарахування надбавок у граничному розмірі 50% посадового окладу. Конкретний розмір надбавки встановлюється керівником установи, закладу, організації у межах фонду оплати праці.


Враховуючи це, мусимо констатувати той факт, що керівництво Вашого підприємства, на нашу думку, не порушило чинного законодавства у сфері нарахування надбавок до посадового окладу.


Але, звертаємо Вашу увагу – про зміну нарахування надбавок Вас повинні були повідомити (згідно з Кодексом законів про працю та Законом України «Про оплату праці»). Таке рішення адміністрації підприємства оформлюється Наказом, у якому мають бути посилання на підзаконні нормативно-правові акти, згідно з якими змінюється нарахування надбавок, адже таким рішенням підприємство вносить зміни до істотних умов праці. Якщо ж Ви не були ознайомлені з відповідним документом – Ви маєте право вимагати адміністрацію ознайомити Вас з цим Наказом. Зокрема, можете звернутися з письмовою заявою до відділу кадрів з проханням надати для ознайомлення відповідний документ.


Перевищення службових повноважень – це дії, які визнаються злочином (ст.365 Кримінального кодексу України) і тягнуть за собою кримінальне покарання. Для пред’явлення такого серйозного звинувачення необхідні вагомі підстави. Без інформації, чи були оформлені на Вашому підприємстві Накази щодо нарахування і зміни розміру Вам надбавок до посадового окладу, говорити про це складно. Якщо накази були оформлені належним чином, перспективи визнання дій керівніцва незаконними в судовому порядку ми не вбачаємо.
 

11.03.2015 Ірина Сергієнко